Newsy Z Klubów

Goldie – Inner City Life

Goldie – Inner City Life

Informacja Od:
Źródło by Prozak 2.0

Data Utworzenia: 2018-09-04 09:30:00


#klasycznyprozak

Tym razem znowu będzie bardziej o artyście niż o samym utworze a zaczniemy tak:

„Czas może być iluzją, ale pozostaje kompasem dla naszego życia”.

Czas ma tu istotne znaczenie bo minęły od wydania kultowego albumu „Timeless” już 23 lata. Dziś przedstawimy kilka faktów z życia artysty ukrywającego się pod pseudonimem Goldie, który właśnie przed laty stworzył dzieło muzyki drum’n’bass.

Goldie czyli Clifford Joseph Price, człowiek stojący za można śmiało powiedzieć arcydziełem muzycznym, pozostającym fundamentem ewolucji brytyjskiej muzyki tanecznej, kształtującym płochliwe rytmy i dudniący bas dżungli w futurystyczny model: drum & bass.

Nazwanie przez Clifforda jego albumu Timeless jest grą, a Goldie zawsze był zapalonym graczem. Było to pokazanie środkowego palca dla przemysłu muzycznego przekonanego, że elektroniczna muzyka taneczna była, tak jak w każdym ruchu młodzieżowym, tylko chwilową modą. Elektronika, a w niej drum & bass była przyszłością bo oczywiście muzyka jest ponadczasowa.

Skąd się wziął pseudonim artystyczny? Otóż mylnie można by przypuszczać iż od złotych zębów, a może od brązowej cery? Otóż nie. Jednym z etapów w życiu Clifforda był breakdance i właśnie wtedy pojawił się Goldielocks, od którego właśnie pochodzi jego pseudonim muzyczny.

Dzieciństwo dla niego nie było łaskawe, był ciężko doświadczany w domu w którym panowała przemoc zatem większość czasu spędził w domach opieki bądź z przybranymi rodzicami. Jako nastolatek Goldie był znakomitym graczem w hokeja na rolkach, grając kiedyś w drużynie Anglii B. Był także artystą graffiti, którego rzeczy pojawiły się w dużym stopniu w filmie Afrika Babbaaty Bombin ‘i Spraycan Art Henry Chalfant i James Prigoff.

Jako “Metalheadz”, który później stał się nazwą jego własnej wytwórni, wydał kilka świetnych i ważnych utworów, w tym Sinister i Terminator.

David Bowie, Noel Gallagher, Björk i KRS-One pojawili się na podwójnym albumie z 1998 roku “Saturnz Return”, który obejmuje godzinną symfonię drum & bass o nazwie Mother, dzięki czemu jest uważany za jedno z ciekawszych wydawnictw późnych lat 90tych.

Goldie pojawił się także na srebrnym ekranie w The World Is Not Enough, Snatch i Eastenders, a także reality show . Tak, są fani DnB, którzy zakwestionują jego występy na Strictly Come Dancing, Celebrity Big Brother i Come Dine With Me, ale nie ma wątpliwości, że jego pionierska praca z wytwórnią Metalheadz oraz debiutancki album z 1995 roku, Timeless, pomogły ukształtować muzykę jaką słyszymy dziś w 2018 roku.

Dziś przypominamy z albumu Timeless utwór Inner City Life gdzie usłyszeć możemy zmarłą w 2015 roku Diane Charlemagne, brytyjską wokalistkę jazz, soul, funk i divę sceny drum’n’bass.

DnB

Tags

Powiązane artykuły

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker