Newsy Z Fejsa

Dzisiaj o 17:00 rezerwuję swój czas żeby…

Dzisiaj o 17:00 rezerwuję swój czas żeby…

Informacja Od:
Źródło by Junior Stress

Data Utworzenia: 2018-12-30 13:25:54

Dzisiaj o 17:00 rezerwuję swój czas żeby posłuchać ostatniej prowadzonej na żywo audycji Dancehall Masak-Rah. Sprawdźcie co pisze na ten temat 27Pablo. To był kawał historii, mnóstwo zabawy i 100% pasji! Dzięki Pablito! ?


Po 9 latach prowadzenia audycji Dancehall Masak-Rah zamykam ten rozdział w moim życiu.

Ta audycja zawsze była autentyczna i szczera, jej fundamentem była pasja i entuzjazm.
Nie jestem jakimś wielkim chwalipietą ale wspominając te 9 lata mam kilka powodów do dumy.

W 2011 przemierzałem z kamerą ulice Kingston w poszukiwaniu legend muzyki Dancehall, w rezultacie powstały ciekawe wywiady z takimi tuzami jak Buro Banton czy Reggie Stepper. Okazało się, że to były pierwsze wideo wywiady z nimi dostępne na YouTube.
https://goo.gl/5fuKiA

Kto słuchał audycji mógł śledzić karierę Raging Fyah od samego początku, zanim zespół został odkryty przez resztę świata i zdobył nominację do Grammy.https://goo.gl/siadap

Podobnie było z Equiknoxx Music, zanim magazyn Rolling Stone zaczął umieszczać ich płyty w zestawieniu najlepszych albumów muzyki elektronicznej u nas można było posłuchać ich wszystkie publikowane i niepublikowane nagrania, można było na bieżąco śledzić ich rozwój, obserwować jak nasze “proroctwo” ich kariery samo się spełnia. https://goo.gl/WSQrsH

Zanim Chronixx zaśpiewał “Jah Over Evil right pan mi heart” nasi słuchacze znali historię przedwcześnie zmarłego J.O.E. z którym nagrałem materiał na Jamajce w 2011 roku. https://goo.gl/9pxTQM

Mnóstwo gorących tematów analizowaliśmy na bierząco opierając się na informacjach z pierwszej ręki od naszych ludzi z Jamajki. Po morderstwie Oneaila z Voicemail, Mr. Vegas zrobił manifestacje w Half Way Tree, nam opowiadał o przemocy na Jamajce kilka dni później na żywo.

Odkrywanie świeżych telantów było specjalnością tej audycji. To w Warszawie w Radiu Kampus, Masicka, dziś jedna z największych gwiazd Dancehall nawinął swój pierwszy freestyle poza swoją ojczyną. https://goo.gl/1n1GzH

Zanim stali się popularni łapaliśmy m.in.:
Kabaka Pyramid Pyramid https://goo.gl/g85igo
Brady Pentateuch Robinson https://goo.gl/2JL5xY
Micah Shemaiah https://goo.gl/9TE3wB

Łapaliśmy Di Real Kiprich’a na gorąco po tym, kiedy zadziwił świat i wygrał Sting 2013: https://goo.gl/orM92V

W tej samej audycji rozmawialiśmy z zapomnianym Gabrielem, który nagrał w 1999r. najodważniejszą piosenkę w historii muzyki Jamajskiej.

Zrobienie w Kampusie audycji na żywo z Vineyard Town na Jamajce było uczuciem prawdziwie ekstatycznym, zwłaszcza, że wspaniałą niespodziankę zrobił nam Alozade, który znienacka przyjechał aby wziąć w niej udział
https://goo.gl/a9CYWM

Były takie chwile, kiedy wydawało się, że przełamiemy pewną barierę i wypuścimy Dancehall do szerokiej publiki, pamiętam jak RDX – Skip leciało po 8 razy dziennie w Czwórce. RDX byli też od początku przyjaciółmi tej audycji:
https://goo.gl/kMXG31

Debatowaliśmy o Reggae w Polsce: https://goo.gl/1WyV9K
i o tańcu Dancehall: https://goo.gl/4yXihr

Zresztą taniec był z nami od początku dzięki Igor Farafonow Cookie Monster-Dhk Ula Afro-Fryc Aleksandra Szlaga Jaskulka
https://goo.gl/cPp7Bg
Kiedy wpadała Ale Camara z ekipą studio zapełniało się szczelnie:
https://goo.gl/5NXgEQ

Dzięki Bartosz Wójcik trzymaliśmy rękę na pulsie literatury karaibskiej w momencie kiedy Marlon James wygrał Booker Prize
https://goo.gl/ND6hPh

Mógłbym tu wypisywać nazwiska artystów, którzy się przewinęli przez audycję, ale to tak naprawdę nie ma znaczenia, najważniejsze jest to, że każdy temat, każda rozmowa odbywała się z jakiegoś powodu i była częścią pewnej historii, pewnego toku odkrywania jamajskiej kultury i muzyki.

Wszystko to było konsekwentnie podawane w sosie miksowanej na żywo muzyki i mimo, że nie stroniliśmy od wielkich hitów, braliśmy na siebie odpowiedzialność prawdziwych selektorów i puszczaliśmy mnóstwo muzyki, która hype’u nie miała ale miała “substance”.
Można było posłuchać rzeczy, które miały po 50 lat i hitów z zeszłego tygodnia.

Miło nam było kiedy po zamknięciu naszej audycji w Czwórce 1500 osób zapisało się do protestu na FB a we wrocławskiej Wyborczej ukazał się artykuł.

9 lat strzeliło, było miło.

Kiedy w 1998 zaczynałem się nazywać “sound systemem” i zacząłem grać jamajską muzykę z winyli chciałem być jak David Rodigan, ale nie jak David Rodigan z 1998 roku tylko jak David Rodigan z lat ’80 kiedy był świadkiem tego co działo się na wyspie. Przez 20 lat, napędzany pasją gimnastykowałem się aby realizować swój cel. Słuchałem audcji Rodigana przez lata i pamiętam moje rozczarowanie kiedy (dla mnie) audycje Rodigana straciły swoją magię.

Audycja Dancehall Masak-Rah osiagnęła swój maksymalny potencjał jakiś czas temu, nie chcę patrzeć jak ogień powoli się wypala a ja razem z nim.

Dziękuję serdecznie Patrycja Zielińska , że uwierzyła we mnie i w Juniora w 2009 roku i jeszcze nauczyła mnie mówić po polsku ?

Dziękuję Wojtek Rodek, że przyjął nas w swoje progi, kiedy na czas w Czwórce dobiegł końca i zawsze nas wspierał.

Dzięki Junior Stress, że tyle czasu dzielnie dojeżdżał z Lublina do Warszawy abyśmy mogli razem robić coś fajnego.
Dzięki dla Paweł Zientarski, strasznie fajnie było się razem wygłupiać.

Dzięki także wszystkim którzy wpadali na zastępstwa, Łukasz Radomski Pawel Pudlo & Marcin Matyjanka.

Podziękowania dla Rafał Sinus Grąbczewski z którym wypełniliśmy naszą misję odnalezienia Gully Bop’a i zrobienia z nim wideo wywiadu.

Pewnie będę uzupełniał podziękowania, bo ta audycja miała wielu życzliwych przyjaciół.

Zapraszam wszystkich na ostatni odcinek Dancehall Masak-Rah
w Niedzielę 30 grudnia 2018 o godzi 17:00.
97.1FM
lub stream przez stronę www

Jak ktoś się stęskni to zapraszam w środy w Kampusie robimy poranki z Diego Rafal od 7:00 do 10:00 i niejednokrotnie świetnie się przy tym bawimy.

fot. Konrad Werkowicz – dzieki!

Related Articles

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker